Megjelent az új, 2024-től megjelenő KAP pályázatokhoz kapcsolódó STÉ kalkulátor!
A kalkulátor az új KAP Stratégiai Terv alapján a 2023-2027 közötti időszakra szóló támogatásokra vonatkozó STÉ számításához használható.
A pályázatoknál a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemméret megállapítása nem egy adott pillanatra, hanem az érintett pályázati felhívásban rögzített időszakra (12 hónapra) vonatkozó számítással történik. Ezen számítás során az egységes területalapú támogatási kérelemben (a továbbiakban: EK) szereplő területek adatai, a „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” (amely tartalmazza egyes EK adatok pontosítását és az EK kérelemmel be nem jelentett területek adatait) formanyomtatványon rögzített területadatok, az ENAR rendszerben megjelenő állatállomány (a szarvasmarha, a juh és a kecske éves átlagos létszámának meghatározásához), valamint az egyéb állatfajok esetében a „Hatósági állatorvos igazolása az éves átlagos állatlétszám igazolásához” formanyomtatványon rögzített adatok alapján történik.
Az egy évnél fiatalabb szarvasmarhafélék STÉ-it a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításakor csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban több egy évnél fiatalabb szarvasmarhaféle van, mint tehén. Az egy évnél fiatalabb szarvasmarhák esetében csak a tehénlétszámot meghaladó egy évnél fiatalabb szarvasmarhák STÉ-jét veszik figyelembe.
Az egyéb juhokhoz, kecskékhez, malacokhoz kapcsolódó STÉ-ket a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításánál csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban nincsenek nőivarú tenyészjuhok, tenyészkecskék, tenyészkocák.
Az értékek 348,93 forint/euró árfolyammal kalkuláltak. Állattenyésztés esetében nem a pillanatnyi létszámot vagy a férőhelyek számát, hanem az éves átlaglétszámot kell megadni.
Az STÉ jelentése
Az STÉ a Standard Termelési Érték fogalom rövidítése, mely az egyes mezőgazdasági ágazatok kibocsátást fejezi ki termelői áron hektárra, vagy állatlétszámra vetítve, méghozzá euróban. Azt határozza meg, hogy egy adott régióban a mezőgazdasági termelés éves szinten mekkora jövedelmezőségi szintet jelent, tehát mekkora bevétel várható.
Az érték kiszámítása azért fontos, hogy összehasonlítható legyen két eltérő tevékenységet végző mezőgazdasági üzem mérete. Így például azé a termelőé, aki napraforgót termeszt 2 hektáron, azzal a termelőével, akinek csemegeszőlő ültetvénye van 30 hektáron. Vagy azzal a gazdáéval, akinek 200 darab libája van és mellette 8 hektáron termel búzát. A kiszámításban a STÉ kalkulátor segít.
STÉ kalkulátor
A Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének (a továbbiakban: KAP ST) alapján meghirdetésre kerülő egyes pályázati felhívások vonatkozásában kiemelt jelentőséggel bír a mezőgazdasági üzemek méretének meghatározására szolgáló Standard Termelési Érték (STÉ).
Külön is kiemelendő, hogy a mezőgazdasági beruházásokat, fejlesztéseket támogató pályázati felhívásokban jogosultsági feltételként kerül meghatározásra az STÉ módszertan alapján megállapított legalább 10.000 euró értékű üzemmérettel való rendelkezés.
A Nemzeti Irányító Hatóság felhívja a kedvezményezettek és a pályázni szándékozók figyelmét, hogy a KAP ST alapján meghirdetésre kerülő pályázati felhívások vonatkozásban az alábbi táblázatban meghatározott, 348,93 forint/euró árfolyammal kalkulált, 2020. évi Standard Termelési Értékek vehetők figyelembe az üzemméret megállapítása során. (Forrás: KAP)