A Vidékfejlesztési Program (VP) keretében a legtöbb esetben azok a mezőgazdasági termelők jogosultak pályázni, akik a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 6000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek.
Ez a mondat sokak számára nem egyértelmű, ezért ebben a cikkünkben a közérthető megmagyarázására törekszünk.
Az STÉ jelentése
Az STÉ a Standard Termelési Érték fogalom rövidítése, mely az egyes mezőgazdasági ágazatok kibocsátást fejezi ki termelői áron hektárra, vagy állatlétszámra vetítve, méghozzá euróban. Azt határozza meg, hogy egy adott régióban a mezőgazdasági termelés éves szinten mekkora jövedelmezőségi szintet jelent, tehát mekkora bevétel várható.
Az érték kiszámítása azért fontos, hogy összehasonlítható legyen két eltérő tevékenységet végző mezőgazdasági üzem mérete. Így például azé a termelőé, aki napraforgót termeszt 2 hektáron, azzal a termelőével, akinek csemegeszőlő ültetvénye van 30 hektáron. Vagy azzal a gazdáéval, akinek 200 darab libája van és mellette 8 hektáron termel búzát. A kiszámításban a sté kalkulátor segít.
Az STÉ kalkulátor számítási módszertana
Az STÉ kiszámításának módszertanát az Európai Bizottság rendeletben szabályozza az Európai Unió területén működő gazdaság típusok egységes mérése és összehasonlítása érdekében.
Magyarországon az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) felelős a STÉ-k kiszámításához szükséges alapadatok összegyűjtéséért és az STÉ-k kiszámításáért, EUR-ra való átváltásukért és adott esetben az aktualizálási módszer alkalmazásához szükséges adatok összegyűjtéséért.
Tehát az AKI feladata, hogy a rendeletben meghatározott összetett és bonyolult számítási mechanizmust alkalmazzák. Az érték meghatározásakor figyelembe veszik például a tevékenységhez tartozó értékesítést, az üzemi felhasználást, az üzemi fogyasztást, a készletek változásából származó bevételeket. A mutatót a termelési érték és a közvetlen támogatások (továbbá az általános forgalmi adó és egyéb termékadó) különbségeként fejezik ki. Az üzemméret megállapítása euróban történik, jelenleg 275,25 forint/euró árfolyamot alkalmaznak.
A Standard Termelési Érték meghatározása
A meghatározásához a növénytermesztés és az állattenyésztés értékei is számítanak, melyek meghatározásához a következőket kell figyelembe kell venni:
- az Egységes területalapú (TERA) kérelemben szereplő területeket
- a TERA kérelemben nem szereplő mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokat (a területileg illetékes Kormányhivatal igazolja)
- az ENAR-ba bejelentett állatállományt
- az ENAR-ba be nem jelentett éves átlagos állatlétszámot (hatósági állatorvos igazolja a létszámot)
Az STÉ növénytermesztés és állattenyésztés esetén is 12 hónapos termelési időszakra vonatkozik. Tehát ahol a termelési ciklus rövidebb, mint 12 hónap (pl. vágósertés), ki kell terjeszteni azt 12 hónapra. Amikor viszont a termelési időszak hosszabb, mint egy év, az STÉ-értéket csak 12 hónap teljesítményére kell figyelembe venni. Éppen ezért az állattenyésztés esetében az STÉ érték számításához nem a pillanatnyi létszámot vagy a férőhelyek számát kell megadni, hanem az éves átlaglétszámot.

A pályázók feladata
Szerencsére a pályázóknak nem kell ezt a bonyolult számítást elvégezni, mert az Agrárgazdasági Kutató Intézet által meghatározott aktuális értékeket figyelembe vevő sté kalkulátorok állnak rendelkezésre.
A pályázó feladata, hogy számolja össze a teljes mezőgazdasági üzemméretét, azaz a földterületeit és az állatlétszámát is. A kalkulátorba csak be kell írni, hogy hány hektár földön milyen terményt termel és/vagy hány darab állatot tart az adott évben. Az STÉ-t pedig forintban és euróban is kiszámolja a program.
Az adatokat szántóföldi növénytermesztésnél, zöldség- és dísznövénytermesztésnél, takarmány, gyep, vetőmag, ugar esetében, illetve egyéb ültetvényeknél a terület méretét hektárban, gombánál 100 m2-ben kell megadni. Állattenyésztésnél (korcsoportok szerinti bontásban) darabszámot kell beírni, de baromfik esetében 100 db, méhcsaládoknál pedig a kaptár a számolás egysége.
Pályázási feltételek
A teljes lezárt üzleti év egy 365 napos, január 1. és december 31. közötti időszakra vonatkozóan beszámolóval/SZJA bevallással lezárt időszakot jelent. Ennek értelmében például, ha egy vállalkozás 2018-ban alakult, akkor az első teljes lezárt üzleti éve 2019. lesz. A 2019-es gazdálkodási adatainak figyelembe vételével 2020-ban már adhat be pályázatot.
A bevezetőben is említett feltétel, hogy a pályázó mezőgazdasági termelő a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 6000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezzen. Vagyis, ha egy mezőgazdasági termelő 2020-ban szeretne pályázni, akkor 2019-ben kell 6000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznie. Vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, akkor 2018-ban kell ezt az értéket elérni. Fiatal gazdáknál nem elvárás a teljes év, de a tört évnek is lezártnak kell lennie.
A Vidékfejlesztési Program pályázatainak másik általános feltétele, hogy a pályázó árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származzon. Ez a 2020-ban beadott pályázat esetében szintén a 2019-es évre vonatkozó elvárás. Továbbá ennél a kritériumnál is elmondható, hogy ha a pályázó 2019-re vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, akkor 2018-ban kell ezt a feltételt teljesíteni.
STÉ kalkulátor
Szántóföldi növénytermesztés
Kód
Ágazat megnevezése
STÉ
Mennyiség
Mérték-egység
Zöldség- és dísznövénytermesztés
Kód
Ágazat megnevezése
STÉ
Mennyiség
Mérték-egység
Takarmány, gyep, vetőmag, ugar
Kód
Ágazat megnevezése
STÉ
Mennyiség
Mérték-egység
Ültetvény, gomba
Kód
Ágazat megnevezése
STÉ
Mennyiség
Mérték-egység
Állattenyésztés
Kód
Ágazat megnevezése
STÉ
Éves átlaglétszám
Mérték-egység