Napelemes pályázat 2019 végén is elérhető a vállalkozások számára. Ebben a cikkben több, mint 70 benyújtott és már 36 nyertes GINOP-4.1.3-19 pályázat alapján összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a sikeres pályázáshoz.
Alapvetően két pályázat jöhet számításba nem mezőgazdasági termelők részére ha napelemes fejlesztésben gondolkoznak.
A GINOP-4.1.3-19 kódjelű pályázati felhívásban (részletek itt) 5-15 kWp rendszerre lehet pályázni.
A felhívásban foglaltak szerint a támogatási intenzitás 100%, azonban ez a gyakorlatban körülbelül 60-80%-os intenzitást jelent, mert minden beépítendő kWp-re 200.000 Ft támogatás igényelhető, így minimum 1 millió – maximum 3 millió forint közötti projekt költség tervezhető. (A 200.000 Ft/kWp azonban a jelenlegi piaci ár alatti fajlagos költség, az ezt meghaladó részt a pályázónak önerőből kell finanszírozni, ami eredményezi a körülbelül 60-80%-os támogatási intenzitást)
A GINOP-4.1.4-19 (részletek itt) felhívás a nagyobb fogyasztóknak szól és lehetőség van a napelemek mellett komplex épületenergetikai (pl hőszigetelés, nyílászáró csere stb.) felújításra is pályázni. A csak napelemes résznél alapkövetelmény, hogy a beépítendő rendszer legalább az épület energiaigényének 15%-át lefedje. A támogatási intenzitás itt fix 55%, a pályázható összeg 3-100 millió forint közötti.
A GINOP-4.1.4-19-es pályázati felhívást csak napelemes fejlesztés szabályai alapján mutatjuk be, a komplex fejlesztés ettől eltérő.
Mikor melyiket érdemes választani?
A számos jogosultsági feltétel mellett a legnagyobb jelentősége annak van, hogy
- mekkora a rendelkezésre álló tetőfelület (csak ide lehet telepíteni) és
- mekkora a fejlesztendő épület igazolható energiafelhasználása.
A belépőszint a „kis” GINOP-ra 5.500 kWh/éves fogyasztás. Ekkor egy 5 kWp-es rendszer telepíthető a tetőre 1 millió forintos támogatás mellett. Az általunk javasolt felső határ valahol 40-50.000 kWh/év fogyasztásnál van, ami 50 Ft-os áramár mellett havi 190-230.000 Ft-os számlát jelent. Ekkor még kellően magas értékelési pontszám érhető el a pozitív döntéshez. A számlák az esetleges helyszíni ellenőrzésen rendelkezésre kell álljanak.
Felette már inkább a GINOP-4.1.4 pályázatot érdemes megvizsgálni, de egyértelmű határ nincs, a vállalkozás céljai és a rendelkezésre álló saját forrás is befolyásolja a döntést. A villanyszámlák mellett itt már nem kerülhető meg egy energetikus bevonása az előkészítésbe.
Azok az épületek, melyek tulajdoni lap szerint lakhatási célúak nem vehetnek részt a pályázatokon.
Milyen költségekkel jár egy napelemes pályázat benyújtása 2019-ben?
A GINOP-4.1.3 benyújtása nem igényel energetikai vagy statikai szakértő bevonását a tervezésbe. A számlák mellett egy feltételes kivitelezési szerződés ajánlott (nem kell benyújtani), illetve masszív adatszolgáltatásra van szükség a támogatást igénylő vállalkozás tulajdonosi hátteréről, korábban kapott támogatásokról és gazdálkodási adatokról. A támogatási kérelem nem hiánypótoltatható, csupán tisztázó kérdés kiírására van lehetőség. Pályázatíró cégünk ezen kérelmek elkészítését kizárólag sikerdíjas alapon végzi.
A GINOP-4.1.4 pályázat benyújtásához már elkerülhetetlenül kapcsolódnak költségek. Első lépésben célszerű egy vagy több kivitelezővel felvenni a kapcsolatot, akik a fogyasztási és csatlakozási (KIF/KÖF) adatok alapján javaslatot tudnak tenni a kiépítendő kapacitás mértékére. Erre általában árajánlatot is adnak. Ezután szükség lesz egy megfelelő jogosultsággal bíró energetikusra, aki meghatározza az épület CO2 kibocsátását és primer energia fogyasztását. Ipari létesítmények esetében – számos tényezőtől függően – 60-80 Ft/m2 árral lehet kalkulálni.
Az árajánlat és az energetikai adatok ismeretében elkészítjük a pályázati pontozását és ha az megfelelő javaslatot teszünk a benyújtásra.
Ekkor érdemes feltételes kivitelezői szerződést kötni, illetve pályázatírási és projektmenedzsment szerződés is aláírásra kerül. Nálunk, a Blyxa Consultingnál előzetes díj nincs, a benyújtást követően 100.000 Ft + ÁFA fizetendő, nyertesség esetén pedig a megítélt támogatás 5%-a a sikerdíjunk, mely tartalmazza a menedzsment költséget is.
Statikusi szakvéleményre is szükség lesz a projekt zárásához arról, hogy az épület megfelelő a fejlesztésre, valamint műszaki ellenőr bevonása is kötelező.
Számszerűsítve valahogy így tevődik össze egy 3000 m2-es ipari épületre egy 60 kWp-s rendszer telepítése 50 kW-os inverterrel:
- napelemes felmérés, tervezés: 0-200.000 Ft (+ÁFA)
- energetikai nyilatkozat: 200.000 Ft (+ÁFA)
- pályázat benyújtása: 100.000 Ft (+ÁFA)
- statikusi szakvélemény: 50.000 Ft (+ÁFA)
- műszaki ellenőr: 100.000-250.000 Ft (+ÁFA)
A rendszer teljes bekerülési költsége valahol nettó 14-16 millió forint között alakul. Átlag 15 millió forinthoz az 55% támogatási intenzitás 8.250.000 forint vissza nem térítendő támogatást jelent. Ennek az összegnek az eléréséhez mindössze az energetikai nyilatkozat (200.000 Ft) és a pályázatírás költsége (100.000 Ft) ami fizetendő akkor is, ha nem nyer a pályázat.
A támogatási kérelem benyújtásának határideje
- GINOP-4.1.3-19: 2019. június 17. – 2020. szeptember 30.
- GINOP-4.1.4-19: 2019. november. 11. – 2020. január. 15.
Támogatást igénylők köre
Azon mikro-, kis-, és középvállalkozások adhatnak be támogatási kérelmet napelemes pályázatra 2019-ben
- amelyek rendelkeznek legalább három lezárt (beszámolóval alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel, melybe az előtársaságként való működés időszaka nem számít bele. GINOP-4.1.4-19 esetében elég 1 teljes üzleti év.
- amelyeknek a fejlesztendő helyszínén a bejelentett teljes munkaidős létszám a támogatási kérelmek benyújtását megelőző üzleti évben minimum 1 fővolt
- amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei,
GFO kód szerint:
- 113 Korlátolt felelősségű társaság
- 114 Részvénytársaság
- 116 Közkereseti társaság
- 117 Betéti társaság
- 129 Egyéb szövetkezet
- 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
- 228 Egyéni cég csak a GINOP-4.1.4-19 napelemes pályázaton vehet részt!
- 231 Egyéni vállalkozók csak a GINOP-4.1.4-19 napelemes pályázaton vehetnek részt!
- 572 Nonprofit korlátolt felelősségű társaság
- 573 Nonprofit részvénytársaság
- 575 Nonprofit közkereseti társaság
- 576 Nonprofit betéti társaság
jogi forma szerint:
- kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok
- SZJA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók, egyéni cégek.
Egy támogatást igénylő a pályázati felhívásokon egyszerre több támogatási kérelmet is benyújthat.
Ugyanazon megvalósítási helyszínre, azaz telephelyre egy támogatási kérelem nyújtható be. Újabb támogatási kérelem ugyanazon telephelyre az előzőleg benyújtott támogatási kérelem visszavonását, vagy a napelem pályázat elutasító döntés meghozatalát követően nyújtható be. A 413 és 414 kódjelű pályázatok különböző megvalósítási helyszínek esetében egymással egy időben is igénybe vehetők.
A napelemes pályázatok támogatható tevékenységei
Támogatott a napelemes rendszerek beszerzése és telepítése, a kapcsolódó szerkezeti- és tartóelemek beszerzése és telepítése, az épület elektromos rendszeréhez illetve a hálózathoz való csatlakozáshoz és a műszakilag biztonságos működéshez szükséges elemek beszerzése és ezek kiépítése; akkumulátorok; mérő- és szabályozó berendezések beszerzése és felszerelése.
Hálózat bővítése nem támogatható.
A napelemes pályázat területi korlátozása
Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió területén megvalósuló projektek, tehát Budapesten és Pest megyében a napelem pályázat vállalkozásoknak nem érhető el!
Fenntartási kötelezettség
A projekt megvalósítás befejezésétől számított 3 év.
Pályázatíró cégünk több tucat sikeres energetikai projekt tapasztalatával (lásd referenciák) vállalja ezeknek a pályázatoknak az elkészítését.
Az ingyenes és kötelezettségektől mentes előminősítéshez töltsd ki az alábbi adatlapot: