A program célja, hogy támogassa a hazai kis- és középvállalkozásokat a termelékenység és hozzáadott érték növelésében. Ennek érdekében technológiai és szervezeti megújítást, valamint a modern termék- és szolgáltatásfejlesztést támogatják 0%-os hitel formájában. Kiemelt cél az energiahatékonyság is, így a program keretében lehetőség van megújuló energiaforrásokat felhasználó technológiákra is. A cél az, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások olyan beruházásait támogassák, amelyek rövid és középtávon megtérülő technológiákba fektetnek be, de a finanszírozás nehézségei miatt eddig nem tudták ezt megvalósítani. A támogatási kérelmek benyújtására 2024. április 30-tól van lehetőség forráskimerülésig.
Támogatást igénylők köre:
Magyarországi vagy Európai Gazdasági Térségben székhellyel rendelkező, valamint Magyarországon fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkező gazdaságilag potenciálisan életképes mikro-, kis- és középvállalkozások amelyek:
- rendelkeznek legalább 1 lezárt teljes üzleti évvel
- a legutolsó teljes lezárt üzleti évben éves átlagos statisztikai állományi létszáma legalább 5 fő
- A Kölcsönt olyan vállalkozások igényelhetik, amelyek – akár külföldön lévő – Kapcsolt- és Partnervállalkozásaival összevont (konszolidált) éves beszámolója, annak hiányában a vállalkozás, valamint Kapcsolt- és Partnervállalkozásai beszámolói és nyilvántartásai alapján mikro, kis vagy középvállalkozásnak minősülnek.
- Magyarországon, Budapesten kívül, bejegyzett székhely, telephely vagy fióktelep. Minden esetben a Projekt megvalósítás helyszíne számít és nem a Kölcsönt igénylő székhelye, ezért a budapesti székhellyel rendelkező szervezet Projektje is támogatható
Gazdálkodási forma szerint:
- 113 Korlátolt felelősségű társaság
- 114 Részvénytársaság
- 116 Közkereseti társaság
- 117 Betéti társaság
- 121 Szociális szövetkezet
- 129 Egyéb szövetkezet
- 141 Európai részvénytársaság (SE)
- 142 Európai szövetkezet (SCE)
- 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
- 228 Egyéni cég
- 231 Egyéni vállalkozó
Támogatható tevékenységek:
- Új tárgyi eszköz beszerzése, legalább az összes elszámolható költség 50%-ában, ami az alábbiakat tartalmazhatja:
- eszközbeszerzés, egyenként legalább nettó 200 000.- Ft értékben
- információ- és kommunikációtechnológia eszközök beszerzése, egyenként legalább nettó 200 000.- Ft értékben. Tárgyi eszköz beszerzésen belül a költségek maximum 30%-os mértékéig.
- 1 DB elektromos jármű beszerzése M1, N1 és N2 kategóriákban. Tárgyi eszköz beszerzésen belül a költségek maximum 50%-os mértékéig.
- Megújuló energiához kapcsolódó beszerzések, az összes elszámolható költség 30%-os mértékéig:
- Energitermelő eszközök beszerzése, úgy, mint például a napelem és az ahhoz kapcsolódó kiegészítők. Kizárólag az eszközök vételára számolható el, munkadíj nem.
- Megújuló energiaforrást hasznosító technológiákhoz kapcsolódó új eszközök.
- Egyéb mérnöki és szakértői díjak, tanácsadási költségek és Képzési és tanácsadási szolgáltatások az elszámolható költségek maximum 5%-os mértékéig.
- Minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerekhez kapcsolódó költségek, az elszámolható költségek maximum 2,5%-os mértékéig.
A kölcsön mértéke, összege
Minimum 10 millió Forint – maximum 100 millió Forint. Az igényelhető hitelösszeg nem haladhatja meg a hitelkérelem benyújtását megelőző lezárt pénzügyi év üzemi eredményének tizenötszörösét.
Kezdő vállalkozások nem igényelhetnek támogatást. ( nem rendelkeznek legalább 1 lezárt teljes üzleti évvel)
Saját forrás: Az elszámolható költségek legalább 10%-a, regionális beruházási támogatással érintett költségtételek esetében pedig legalább 25%, amit az első folyósítás során igazolni is kell.
A kölcsön törlesztési ütemezése és futamideje:
A törlesztés a türelmi idő lejártát követően havonta, egyenlő tőketörlesztő részletekben történik. Esedékessége a tárgyhónap 15. napja. Az első tőketörlesztés azon naptári hónapot követő hónap 15. napján esedékes, amelyben a türelmi idő lejárt.
A futamidő amortizációs kulcs alapján kerül meghatározásra, 24 és 120 hónap között.
Projekt megvalósítási határideje:
A Projekt megvalósításának határideje (fizikailag és pénzügyileg befejezett) a szerződéskötést követő 18 hónap.
Nem kaphat támogatást:
- GINOP Plusz 1.-es prioritás keretében már támogatásban részesült vállalkozás, kivéve ha elutasító döntéssel rendelkezik.
- Elektromos járműre jelen program keretében nem jogosult az, aki „RRF-10.10.-1-24 Közúti elektromos jármű beszerzés támogatása vállalkozásoknak” című Felhívás keretében támogatást igényelt, kivéve ha elutasító döntéssel rendelkezik.
- a szállítási ágazat (TEÁOR 4941)
- acélipari tevékenységre (Csekély összegű támogatási kategóriában mehet csak)
- lignitipari és szénipari tevékenységre (Csekély összegű támogatási kategóriában mehet csak)
- élelmiszeripari vállalkozás részére (TEÁOR 10-11)
- építőipari vállalkozás részére (TEÁOR 41-43)
- mezőgazdasági termelő vállalkozás (TEÁOR 01.11-09.90)
Amennyiben a lehetőség felkeltette figyelmét, a részletekről kérjük, tájékozódjon az alábbi munkatársainknál:
dr. Polgár Zoltán
+36 20/254 3255
polgar.zoltan@blyxa.hu
Vida Zsombor
+36 20/277 9244
vida.zsombor@blyxa.hu
dr. Lakatos Szilárd
+36 20/403 3456
lakatos.szilard@blyxa.hu
Tolmács Árpád
+36 30/777 1893
tolmacs.arpad@blyxa.hu