A Hitelprogram célja a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV-k) termelékenységének és hozzáadott értékének növelése a technológiai és szervezeti megújítás támogatásán keresztül, továbbá a korszerű termék- és szolgáltatásfejlesztési képességének megteremtése, bővítésének támogatása, lehetővé téve megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazására vonatkozó energiahatékonysági beruházásokat is, valamint az intelligens szakosodási stratégiában (S3) meghatározott irányokhoz való illeszkedés elősegítése.
A mikro-, kis- és középvállalkozások azon beruházásai számára nyújt támogatást a program, ahol a vállalkozások rövid- és középtávon bevételt termelő, megtérülő technológiákba fektetnek be, azonban a tőke- és hitelpiaci feltételek akadályozzák a finanszírozást.
A kölcsön mértéke, összege:
Minimum 5 millió Forint – maximum 50 millió Forint. Az igényelhető hitelösszeg nem haladhatja meg a hitelkérelem benyújtását megelőző lezárt pénzügyi év üzemi eredményének tizenötszörösét. A saját forrás minimálisan elvárt mértéke a Projekt elszámolható költségének legalább 10%-a.
A Hitelprogramban kezdő vállalkozások nem igényelhetnek támogatást. Kezdő vállalkozásnak számít az, aki nem rendelkezik egy teljes lezárt – 12 hónapos – üzleti évvel.
A hitelprogram keretében az elvárt fedezettség mértéke 50% (ingatlan jelzálog, ingó jelzálog (gépen, berendezésen, járművön), fizetési számla követelésen alapított óvadék, természetes személy vagy jogi személy készfizető kezessége, hitelintézet által vállalt garancia).
Támogatható tevékenységek:
A Hitelprogram keretén belül kihelyezett Kölcsönök a Végső Kedvezményezettek által a KKV-k technológiai korszerűsítése, ingatlan átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés, valamint a megújuló energiaforrás felhasználásával végrehajtott energiahatékonysági beruházások érdekében, gazdaságilag potenciálisan életképes Projektekhez használhatók fel.
- új tárgyi eszköz beszerzése, legalább az összes elszámolható költség 30%-ának megfelelő értékben, ha a projekt egyéb tevékenységek mellett vagy csak ingatlan átalakítást, bővítést, felújítást, korszerűsítést vagy csak megújuló energiával kapcsolatos beruházást tartalmaz, akkor az új tárgyi eszköz beszerzés el kell, hogy érje a projekt összköltségének legalább 50%-át
- tisztán elektromos jármű beszerzése, a tárgyi eszköz beszerzésen belül maximum 50%-os mértékben, az alábbi feltételek mellett; KöHÉM rendelet szerinti M1, N1, N2 járműkategóriába tartozó jármű szerezhető be a projekt keretében, maximum 1 db (ha a „RRF-10.10.-1-24 Közúti elektromos jármű beszerzés támogatása vállalkozásoknak” felhíváson támogatásban részesült, akkor jelen projekt nem tartalmazhat elektromos jármű beszerzést)
- immateriális javak beszerzése, az összes elszámolható költség maximum 20%-ig
- az összes elszámolható költség 30%-a erejéig: megújuló energiaforrást hasznosító új eszközök beszerzésének költsége, új megújuló energiatermelő eszköz (pl.: napelem)
- az összes elszámolható költség 50%-a erejéig: ingatlan átalakítás, bővítés, felújítás, korszerűsítés (az új építés kivételével)
- infrastrukturális beruházások (pl. épületgépészet, szellőzés, hűtőkamra, ipari kapuk, parkoló, stb.)
- egyéb mérnöki és szakértői díjak
- Egyéb mérnöki és szakértői díjak, tanácsadási és Képzési és tanácsadási szolgáltatások költsége kapcsolódó költségek, legfeljebb 5%-os mértékben
- minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerekhez kapcsolódó költségek, legfeljebb 2,5%-os mértékig
- készlet beszerzés költségei legfeljebb az összes elszámolható költség 30%-a erejéig
Megvalósítási helyszín:
Budapesten bejegyzett székhely, telephely vagy fióktelep. Minden esetben a Projekt megvalósítás helyszíne számít és nem a Kölcsönt igénylő székhelye, ezért a Budapesten kívüli székhellyel rendelkező szervezet Projektje is támogatható, amennyiben a Projekt maga Budapesten belül valósul meg. A megvalósítási helyszínnek a kölcsönkérelem benyújtásakor a cégkivonatba bejegyzettnek kell lennie. A kölcsön futamideje alatt is igazolni kell, hogy a megvalósítási helyszínen valóban gazdasági tevékenység folyik.
Kölcsön típusa:
éven túli lejáratú kamatmentes beruházási kölcsön.
Benyújtás:
2024. október 28-tól 2025. december 30-ig
A kölcsön törlesztési ütemezése és futamideje:
- A törlesztés a türelmi idő lejártát követően havonta, egyenlő tőketörlesztő részletekben történik. Esedékessége a tárgyhónap 15. napja. Az első tőketörlesztés azon naptári hónapot követő hónap 15. napján esedékes, amelyben a türelmi idő lejárt.
- A rendelkezésre tartási idő maximum 24 hónap, a türelmi idő pedig maximum 6 hónap.
- A futamidő amortizációs kulcs alapján kerül meghatározásra, 24 és 120 hónap között.
Projekt megvalósítási határideje:
A Projekt megvalósításának határideje (fizikailag és pénzügyileg befejezett) a szerződéskötést követő 24 hónap.
Támogatást igénylők köre:
Magyarországi vagy Európai Gazdasági Térségben székhellyel rendelkező, valamint Magyarországon fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkező gazdaságilag potenciálisan életképes mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek:
- Rendelkeznek legalább 1 lezárt teljes üzleti évvel,
- a legutolsó teljes lezárt üzleti évben éves átlagos statisztikai állományi létszáma legalább 1 fő.
- A Kölcsönt olyan vállalkozások igényelhetik, amelyek – akár külföldön lévő – Kapcsolt- és Partnervállalkozásaival összevont (konszolidált) éves beszámolója, annak hiányában a vállalkozás, valamint Kapcsolt- és Partnervállalkozásai beszámolói és nyilvántartásai alapján mikro, kis vagy középvállalkozásnak minősülnek.
Nem kaphat támogatást:
- mezőgazdasági termelő
- élelmiszeripari vállalkozás (TEÁOR 10-11)
- az alábbi iparágakban megvalósuló projektek: bányászat, koksz-gyártás, kőolajfeldolgozás, fémalapanyag-előállítás.
Amennyiben a lehetőség felkeltette figyelmét, a részletekről kérjük, tájékozódjon az alábbi munkatársainknál:
dr. Polgár Zoltán
+36 20/254 3255
polgar.zoltan@blyxa.hu
Vida Zsombor
+36 20/277 9244
vida.zsombor@blyxa.hu
dr. Lakatos Szilárd
+36 20/403 3456
lakatos.szilard@blyxa.hu
Tolmács Árpád
+36 30/777 1893
tolmacs.arpad@blyxa.hu